Fidesz: 25, MSZP + E14-PM (+ LMP + DK): 18 (22), Jobbik: 8
A Fidesz lendülete bár megtorpant, az ellenzék összefogni kívánó, nem kívánó és másképp kívánó szereplői még együttesen is távol vannak a kormánypárt támogatottságától. Májusi közvélemény-analízis.
Májusban nem történtek jelentős változások a pártok támogatottságában. Továbbra is a Fidesz vezeti a rangsort, jelenleg a választókorúak mintegy negyede voksolna a kormánypártra. Az egyedüli kétszámjegyű támogatottsággal bíró ellenzéki párt az MSZP, a Jobbikra átlagosan 8, az E14-re pedig 5 százalék adná szavazatát. Az LMP-t, illetve a Demokratikus Koalíciót kevéssel két százalék fölött, illetve alatt mérik az intézetek.
A Fidesz a tavaly nyári 20 százalékos mélypont után mintegy 5 százalékponttal tudta erősíteni a táborát. Az idei év minden hónapjában bővült a kormánypárt támogatóinak száma, május az első hónap, amikor minimális visszalépés tapasztalható.
Az MSZP támogatottsága már másfél éve a 13-15 százalék közötti sávban mozog, májusban az alsó értéket közelítette felülről.
A Jobbik tavaly nyár óta folyamatosan tíz százalék alatt teljesített, a mélypontot januárban érte el 8 százalékkal, ahova május folyamán is visszacsúszott.
Az E14-nek sem sikerült az áttörés: az áprilisi értékhez hasonlóan májusban is átlagosan 5 százalék szavazna Bajnai Gordon pártszövetségére. Az Ipsos a hónap elején mérte a legalacsonyabb értéket (3%), a május második felében végzett kutatások ugyanakkor ennél több szimpatizánst regisztráltak (5-7%).
A bizonytalanok aránya eltérően változott, az Ipsos és a Tárki bővülést, a Századvég stagnálást, míg a Medián csökkenést mért. A pártpreferencia nélküliek, vagy azt eltitkolók aránya átlagosan 44%, ez megegyezik az előző két hónapban mért értékkel.
[…] Az E14-nek sem sikerült az áttörés: az áprilisi értékhez hasonlóan májusban is átlagosan 5 százalék szavazna Bajnai Gordon pártszövetségére. Az Ipsos a hónap elején mérte a legalacsonyabb értéket (3%), a május második felében végzett kutatások ugyanakkor ennél több szimpatizánst regisztráltak (5-7%). Az elemzés itt folytatódik. […]