Még kevesebben szavaznának
Júliusban emelkedett a pártválasztásukban bizonytalanok aránya. Miközben a pártok támogatottsága az összes megkérdezett körében egyáltalán nem vagy csak minimális mértékben változott, a bizonytalanok aránya mindhárom eddig publikált intézet kutatása szerint nőtt – a Tárki és a Századvég esetében szignifikáns mértékben (+4, illetve +3 százalékponttal). Ez a változás nem köthető egyetlen párthoz sem, sokkal inkább a nyári szabadságolási idény okozza a választók körében mért magasabb érdektelenséget a politikai témák iránt.
A kormányzó Fidesz népszerűségvesztése az elmúlt hónapokban stabilizálódni látszik. Bár csupán minden ötödik választásra jogosult (16-23%) szavazna most a Fideszre, még mindig Orbán Viktor pártja a legnépszerűbb. A májusi mélypontot követően júniusban és júliusban nem esett tovább a Fidesz támogatottsága; a mostanihoz hasonló stagnálást éppen egy évvel ezelőtt, 2011 nyarán mérték az intézetek. A politikai „uborkaszezon” elmúltával várható, hogy a Fidesz támogatottsági grafikonja ismét változni fog: ennek irányát azonban az eddigi tapasztalatok szerint nem csak az aktuális politikai témák befolyásolják majd, hanem a hiteltárgyalások és a nemzetközi környezet alakulása miatt változó forintárfolyam is.
Az MSZP nem tudta áttörni a 15 százalékos lélektani határt. A szocialista párt támogatottsága az elmúlt hónapok során több intézet szerint is elérte a 15-16 százalékot, júliusban azonban nem tudta megőrizni ezt a szintet, a választókorúak körében számított átlagos bázisa 14 százalék alá csökkent, így ismét eltávolodott a kormánypárttól. A Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció tavaly őszi megalakulása óta 2 százalékos támogatottsággal rendelkezik, ami valószínűtlenné teszi, hogy önállóan bejusson a parlamentbe. Amennyiben kiderül, hogy egy esetleges baloldali választási szövetség nem kíván 2014-ben a volt kormányfővel együttműködni, a DK mostani szimpatizánsai hamar átpártolhatnak. Ezzel a tavaly ősszel az MSZP-ből kivált, frakció nélkül maradt 10 képviselő elveszítheti a jelenleg is csekély választói bázisát.
A Jobbik támogatottságára egyelőre nem hatottak a párt belső vitái. A radikális jobboldali pártra a választásra jogosultak 10 százaléka voksolna egy most vasárnapi választáson. Júniusban és 2012-ben folyamatosan ezen a szinten mérték a Jobbik támogatottságát, ami azt jelenti, hogy a „Szegedi-ügy” apropóján kirobbant belső viták egyelőre csak az internetes fórumokon osztják meg a párt szimpatizánsait. A devecseri roma-nem roma konfliktus fokozza a cigányellenes tematika jelenlétét a közéletben, ami a Jobbik számára kedvező, mert eltereli a figyelmet a Szegedi-ügyről és a tiszavasvári képviselő-testület feloszlatásáról.