Alapjogi és esélyegyenlőségi problémák Magyarországon
2 August 2007
Szerző:Political Capital
Címkék:igazolással szavazás, jelöltállítás, nemi kvóta, választókerületi aránytalanság
Nincs komment
2007-ben a Political Capital Institute kutatási programot indított a magyarországi alkotmányos alapjogi és esélyegyenlőségi problémák feltérképezésére. A választási rendszerrel (és más témákkal) kapcsolatban több javaslatot is megfogalmaztunk.
A kutatási összefoglaló teljes háttértanulmánya itt, a sajtóanyag itt elérhető.
- A választókerületek aránytalansága ügyében kezdeményeztük a választási eljárásról szóló törvény módosítását, valamint egy önálló testület felállítását, amelynek feladata lenne a képviselői helyek elosztásának rendszerét 8-10 évenként felülvizsgálni (részletek a háttértanulmányban és a választási auditban találhatók).
- Az igazolással szavazás kapcsán kezdeményeztük, hogy a jogalkotó szüntesse meg azt a kiskaput, amely lehetővé tette, hogy a lakóhelyétől távol (de belföldön) szavazó állampolgár – igazolás birtokában – akár két egyéni mandátum sorsát is befolyásolhatja az első, illetve a második választási fordulóban. Javaslatot tettünk továbbá arra, hogy az igazolással szavazó állampolgárok csak a saját lakóhelyük szerinti jelöltre voksolhassanak. A 2010-es választásokra az előbbi problémát sikerült ugyan kiküszöbölni, de a kijelölt szavazókörök bevezetése újabb problémát generált: több szavazókör előtt kezelhetetlenül hosszú sorok alakultak ki. A Political Capital álláspontja változatlan: átfogó megoldást csak az jelenthet, ha a lakóhelyétől távol tartózkodó választópolgár is csak a lakóhelye szerinti egyéni választókerület jelöltjére adhatja le szavazatát.
- Az ajánlószelvény intézménye helyett kauciós rendszer bevezetésére tettünk javaslatot (részletek a háttértanulmányban és a választási auditban találhatók).
A kutatási összefoglaló teljes háttértanulmánya itt, a sajtóanyag itt elérhető.