Szűkülő kínálat az önkormányzatokban II.
A jelöltállítás eredménye nem jelzi előre a választási végeredményt, de a pártok szervezettségére nézve fontos következtések vonhatók le az adatokból. A jelöltállítás eredménye alapján az MSZP szervezete továbbra is gyengülni látszik. A Jobbik már sok helyen beágyazottabb párt, mint az MSZP. Az LMP gyakorlatilag nem rendelkezik vidéki szervezettséggel, inkább csak a fővárosban nevezhető jelentős szereplőnek. Tegnapi és mai bejegyzéseinkben a jelöltállítási verseny eredményeit tekintjük át.
Megyei jogú városok
Mivel a polgármester-jelölés feltételei nem nehezedtek, összességében még többen is ringbe szállnak idén, mint négy éve: 8777-en aspirálnak az összesen 3177 polgármesteri pozícióra (a főpolgármesterivel együtt), 2006-ban 8499 induló volt.
A 23 megyei jogú város élére a 2006-os 86-tal szemben idén csak 81-en aspirálnak (Szegeden a Jobbik jelöltje két nappal a választás előtt lépett vissza). Érdekes, hogy a parlamenti pártok jelöltjeinek száma alig változott (2006: 60; 2010: 61), a visszaesés – nem függetlenül attól, hogy a megyei szintű megméretés kritériuma jóval nehezebbé vált számukra – a civil és független jelöltek kisebb vállalkozó kedvének tudható be.
Nem véletlen, hogy a megyei közgyűlés állításának feltételeit szigorították, hiszen ott listás a szavazás, ötszázalékos támogatottság már mandátumot ér, a polgármesterek esetében viszont a győztes mindent visz, a vesztesekre leadott szavazatok elvesznek.
Megyei jogú városok polgármesterjelöltjei
*Csak Fidesz-jelölt
**Közös jelölt a Közérdek Közéleti és Kulturális Egyesülettel
***Közös jelölt az Összefogás Szegedérttel
****Az MSZP Walter Dezsőt támogatja
Ezen a szinten csak a Fidesz százszázalékos, 8 jelöltjük a KDNP támogatása nélkül indul. Az MSZP Sopronban nem talált jelöltet, így régi polgármesterét, Walter Dezsőt függetlenként támogatja.
A Jobbiknak 7 városban nem sikerült polgármesterjelöltet állítania, de mivel megyei jogú város élére aligha esélyesek a radikálisok, ez csak a párt kisebbik problémája. A Jobbik számára reális célkitűzés az lehetett, hogy az összes megyei jogú város képviselő-testületébe bejusson, ahol egy-egy mandátum akár a mérleg nyelvét is jelentheti. Két helyen azonban, Kecskeméten és Salgótarjánban ez már szinte biztosan nem fog sikerülni, mivel nem teljesítették a kompenzációslista-állítás feltételeit.
Az LMP vidéki szervezetlenségét jelzi, hogy mindössze egy megyei jogú városban, Pécsen tudott önálló polgármesterjelöltet állítani, kompenzációs listára is csak 16 helyen futotta (hiányzik: Debrecen, Érd, Győr, Hódmezővásárhely, Nagykanizsa, Salgótarján, Székesfehérvár).
A Munkáspártnak Szolnokon és Salgótarjánban van kompenzációs listája, utóbbi helyen még polgármesterjelöltje is. Ezzel – a megyei jogú városok szintjén – be is előzte az MDF-et, amely mindösszesen egy székesfehérvári kompenzációs listával vigasztalódhat.
6 kivétellel (Békéscsaba, Dunaújváros, Kecskemét, Pécs, Salgótarján, Szekszárd) minden megyei jogú városban van olyan civil szerveződés, amely össze tudott hozni egy kompenzációs listát, Nagykanizsán kapásból négynek is sikerült. 2006-ban három kivétellel minden képviselő-testületben legalább egy mandátumot szereztek a civilek. Mivel azonban idén már jóval drágább egy kompenzációs mandátum, a megyei közgyűlésekhez hasonlóan a megyei jogú városok jelentős részéből is eltűnhetnek a civil szervezetek.
Budapesti kerületek
A 23 fővárosi kerületben szinte ugyanolyan mértékű a visszaesés, mint a megyei jogú városok esetében: a 2006-os 87-tel szemben idén 81-en aspirálnak a polgármesteri posztokra. Mivel az LMP Budapesten a legerősebb, a parlamenti pártok jelöltjeinek száma emelkedett (2006: 65; 2010: 71), a pártkötődéssel nem vagy alig rendelkező aspiránsok száma viszont 16-ról 10-re csökkent.
Budapesti kerületek polgármesterjelöltjei
*KDNP nélkül, az Újpestért Egyesülettel együtt
**Függetlenek Erzsébetvárosért Egyesülettel együtt
***KDNP nélkül
****Szirtest támogatják
*****Geigert támogatják
A Fidesz természetesen mindenhol indít jelöltet, a KDNP-logó csak három kerületben hiányzik majd a szavazólapról. Az MSZP Soroksáron hagyományosan Geiger Ferencet támogatja, a további 22 kerületben van saját jelöltje – a X. és a XV. kerületben a 2006-ban még szocialista színekben győztes Verbai Lajossal és Hajdu Lászlóval szemben induló is.
A Jobbik összességében jobban teljesített a fővárosban, mint a megyei jogú városokban, hiszen mindenhol van kompenzációs listája, és csak 8 kerületben hiányzik az önálló polgármesterjelölt (Budafokon nyíltan Szirtes Editet támogatják).
Az LMP-nek ugyanúgy két kompenzációs lista hiányzik a fővárosban (XVII. és XXII. kerület), ahogy a Jobbiknak a megyei jogú városokban, 11 polgármesterjelöltje viszont kifejezetten szegényes teljesítmény egy fővárosban beágyazott párttól. Mindazonáltal az LMP-nek jó esélye van a legtöbb kerületben képviselői mandátumhoz jutni.
Polgármesterjelöltre ha nem is, négy-négy kompenzációs listára még futotta az MDF-nek és a Civil Mozgalomnak, egy-egyre pedig az MSZDP-nek és a Munkáspártnak.
Helyi tömörülések már négy éve is csak elvétve jutottak be a kerületi közgyűlésekbe, idén pedig már a kompenzációs lista állítására alkalmas szerveződések is erősen megtizedelődtek. A IX., a XV., a XXIII. kerület civil szervezetei a polgármester hátországát képezik, rajtuk kívül összesen hat további kerületben van civil lista, köztük a Janicsák Istvánt támogató Zuglóiak Érdekképviselete Egyesület.