Félő, hogy a kormány megkerüli a kampányfinanszírozás rendbetételére vonatkozó kezdeményezést
A Fidesz politikusainak nyilatkozataiból az derül ki, hogy a kormánypártban félreértelmezték az október 29-én nyilvánosságra hozott, a kamupártok ellenőrizetlen közpénzhez jutásának megakadályozását célzó javaslatunkat.
A kormánypárti nyilatkozatok és a beharangozott törvénymódosítás bár a kezdeményezésünkre hivatkozik, az abban foglalt problémák egyikéhez sincs köze, így nem is oldja meg azokat. Egyidejűleg olyan intézkedésekhez használja kezdeményezésünket hivatkozási alapként, amelyek nem tőlünk származnak.
A tényleges probléma továbbra is az, hogy:
- Míg az egyéni képviselőjelölteknek kincstári kártyán utalják majd át az egymillió forintos állami kampánytámogatást, az országos listát állító pártok készpénzben kapják a központi támogatást. Ennek összege, egyéni jelöltjeik számától függően, minimum 149,25 millió forint, ami 597 millió forintra tornázható fel.
- Míg a törvény az egyéni képviselőjelöltek kampányköltéseinek elszámolását részletesen szabályozza, a jóval több pénzhez jutó pártokat nem kötelezi kampányköltéseik tételes bevallására.
- A pártok semmit nem kockáztatnak. Míg az egyéni képviselőjelölteknek vissza kell fizetniük az állami kampánytámogatást, ha a voksok két százalékát sem szerzik meg, addig a pártok több százmillió forintos támogatása akkor sem vész el, ha egyetlen szavazat sem érkezik a listájukra.
A tényleges megoldás továbbra is az, hogy:
A törvényt úgy kell módosítani, hogy a pártoknak ugyanolyan szigorúan kelljen elszámolniuk a nekik fizetett közpénzekkel, mint az egyéni képviselőjelölteknek a kincstártól kapott kampánytámogatással. Ezért a törvénynek rendelkeznie kell arról, hogy
- a pártok kincstári kártyán kapják meg a központi kampánytámogatást;
- a pártok az egyéni képviselőjelöltekhez hasonlóan, csak a kincstári kártyán költhessék el az állami kampánytámogatást;
- a pártok az egyéni képviselőjelöltek kampányköltéseire vonatkozó szigorral számoljanak el kampányköltéseikről;
- a pártok, ha a választáson nem szerzik meg a szavazatok legalább egy százalékát, a teljes központi kampánytámogatást legyenek kötelesek visszafizetni (a minimálisan szükséges szavazatarányt az egyéni jelöltek esetében is 1%-ra kell leszállítani).
Továbbra is bízunk benne, hogy a törvényalkotó a tényleges problémára talál megoldást a törvénymódosítás során.