Kerülethatár- és határidő-módosítás sokadszor
2013. március 5-én írtuk, amikor a kerülettérkép választási- és azt megelőző évben való módosításának tilalmát törölte volna el a Fidesz-KDNP-többség, majd kompromisszumos megoldás született:
„A parlament azzal a kiegészítéssel fogadta el a módosítót, hogy a határidő 2013. június 30-a lett. Eddig a pillanatig tehát módosulhatnak a kerülethatárok, utána már nem. Mindez persze addig van így, amíg a törvényt nem módosítják újra, márpedig (…) a kétharmados parlamenti többséget semmi sem gátolja abban, hogy ezt akár június 30-a után is megtegye.”
Egy ma benyújtott módosító szerint újabb tizenöt nappal tolnák ki a határidőt, egy másik iromány pedig hét fővárosi választókerület határait finomítja. Kétségkívül pontosításokról van szó csupán, nem valószínű, hogy bárki is újabb kerülethatár-manipulációt próbálna belelátni például abba, hogy „a »Júlia utca páros oldalán« szövegrész helyébe a »Júlia utca páratlan házszámozású oldalán«” szövegrész lép. A rohanva benyújtott módosító inkább csak arra hívja fel újra a figyelmet, hogy a folyamatos kapkodások közepette megalkotott választási szabályok nyugodtabb körülmények között és lényegesen jobb minőségben is megszülethettek volna, ha a kormánypártok maguk kezdeményeztek volna már az első pillanatban érdemi szakmai és politikai egyeztetést az ügyben.
A másfél éve – ismeretlen körülmények között, ismeretlenek által – megalkotott, és alig pár hete módosított kerülettérképet ezúttal csak pontosítják, de újból kifutottak a saját maguk szabta határidőből, ezért kell július 15-ére tolni a kerülettérkép átrajzolhatóságának határidejét. A kétharmados törvények viszont nem csak akkor módosíthatók hasonló tempóban, ha technikai kényszer indokolja, hanem jóformán bármikor.
Kép: blog.janicehardy.com
[…] Egyetlen jogszabályi korlátozás él, az is csak papíron: a választókerületi térképnek érintetlennek kell maradnia a választás évében, és az azt megelőző évben, tehát a friss térképrajzolás még épp időben történt, a határidő ugyanis 2024. december 31-én lejár. De az Orbán-rendszer tizenötödik évében pontosan tudhatjuk, hogy ez sem jelent semmiféle valódi kötőerőt: amíg a kormányoldalon megvan a kétharmados többség, bármikor kijátszhatja ezt a tilalmat is, ahogy egyébként 2013-ban meg is tette. […]