Megkérdeztük
Ősszel parlamenti választások lesznek Romániában, az alkotmánybíróság viszont elkaszálta a kizárólag választókerületekre épülő, sebtében elfogadott választási törvényt. PARÁSZKA BORÓKA, a manna.ro marosvásárhelyi újságírója segít eligazodni a kaotikus viszonyok között, akit a magyarországi külhoni pártlista ötletéről és az erdélyi magyarok pártszimpátiájáról is kérdeztünk.
A szombati szlovákiai választások után Robert Fico új kormányának csak az összetétele tartogat meglepetéseket, annál nagyobb kérdés, hogy csak 3-4 vagy akár 8-9 párt lesz képes megugrani az ötszázalékos küszöböt. Király Zsolt közgazdászt, elemzőt, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala Koordinációs Bizottságának tagját e-mailben kérdeztük.
A külhoni állampolgárok választójogával kapcsolatban gyakori hivatkozási alap Horvátország. Ivan Koprićot, a Zágrábi Egyetem Jogi Karának professzorát és Tijana Vukojičić Tomićot, a Zágrábi Társadalomtudományi Politechnikum óraadóját e-mailben kérdeztük a Magyarország számára is tanulságos horvát tapasztalatokról.
Nincs európai modell a külhoni választójogot illetően. Csehországban például már három választásba is bevonták a határaikon túl élő állampolgáraikat, de a végeredményre csak marginális befolyással bírtak. A prágai Károly Egyetem Alkotmányjogi Tanszékének adjunktusát, MAREK ANTOS-t e-mailben kérdeztük.
Minden jel arra mutat, hogy a külhoni magyar állampolgárok csak előzetes regisztráció után élhetnek választójogukkal, de számos alapkérdés még mindig nem dőlt el a választási reform ügyében. Gulyás Gergely és Molnár Zsolt után SALAMON LÁSZLÓ, Az országgyűlési képviselők számának csökkentéséhez szükséges választójogi reformot előkészítő albizottság elnöke, a KDNP választójogi kérdésekkel foglalkozó szakpolitikusa válaszolt kérdéseinkre.