Júniusi közvélemény-analízis
Nincs könnyű dolga a kormány balközép ellenzékének: nemcsak a pártnélküli, hanem a passzív bizonytalan választók közül is tömegeket kellene maguk mellé állítaniuk ahhoz, hogy eséllyel fussanak neki 2014-nek.
Júniusban az Ipsos, a Tárki és a Századvég szokatlanul hasonló támogatottsági adatokat mért, a Medián nem publikált ebben a hónapban új kutatást.
A múlt havi kutatások szerint a kormánypárt támogatottsága 1-3 százalékponttal erősödött, jelenleg a választásra jogosultak negyede, kétmillió fő voksolna a Fideszre.
A legnagyobb ellenzéki párt, az MSZP támogatottsága ezen a bázison 13-15 százalék, ami mintegy 1,1 millió szavazót jelent. Az Együtt 2014 – Párbeszéd Magyarországért választási szövetség (E14-PM) a választókorúak 4 százalékának a szavazatára számíthat. Az LMP és a DK pedig 2-3, illetve 1 százalékon áll. A friss kutatások szerint a Jobbikra a választópolgárok 6-8 százaléka adná a voksát, ami 5-600 ezer szavazót jelent. Ez 2-3 százalékponttal alacsonyabb, mint amit egy évvel ezelőtt mértek.
Mindez azt jelenti, hogy a baloldali ellenzéki erők együttes támogatottsága még a legbővebb, LMP-t is tartalmazó számítás szerint is érdemben (3-5 százalékponttal) elmarad a Fideszétől.
A biztos szavazó pártválasztók körében mért preferenciákból a bizonytalanok magas aránya miatt továbbra sem érdemes kiindulni. Júniusban az Ipsos mérésében 47, a Tárkinál 46, a Századvégnél pedig 45 százalék nem tudott pártot választani, vagy eltitkolta azt.
A 2014-es választásokon a baloldali – egyelőre még csak körvonalazódó – összefogás sikere azon múlhat, hogy sikerül-e kellő számú bizonytalant meggyőzniük a kormányváltás és a szavazás szükségességéről. Az Ipsos számításai szerint jelenleg mintegy 800 ezer olyan választó van, aki elmenne voksolni, de még nem választott magának pártot.
Közülük 300-400 ezret szólíthat meg a baloldali ellenzék, de a jobboldal is begyűjthet mintegy 150 ezer voksot ebből a körből. Így a mostani állás szerint a baloldali ellenzéknek még az aktív bizonytalanok szavazataival sem sikerülne legyőzni a Fideszt. Ehhez – feltételezve, hogy a kormánypárt támogatottsága nem csökken a jövőben – olyan választókat is sikeresen meg kellene szólítaniuk, akiknek jelenleg nem csak választott pártjuk nincs, de szavazni sem szeretnének elmenni.