Dunaföldvári következmények
Sem túl-, sem alulértékelni nem érdemes az MSZP Tolna megyei alelnökének dunaföldvári győzelmét. Az időközi választásokra hol több, hol kevesebb figyelem irányul, általában azonban igaz, hogy azoknak annyi jelentősége van, amennyit a pártok tulajdonítani igyekeznek nekik. Éppen ezért érthető, hogy a szocialistákon eluralkodott az optimizmus, míg a Fideszben megijedtek a szokatlan eredménytől.
Ha szigorúan választási szempontból elemezzük az adatokat, jól látszik, hogy a Fidesz országos támogatottságának visszaesése nem érhető tetten a dunaföldvári eredményeken: hasonló részvétel mellett két év különbséggel szinte pontosan annyi szavazatot kapott a kormánypárt jelöltje. Inkább az az érdekes, hogy a helyben jól ismert, 1998 óta függetlenként a polgármesteri székért folyamatosan ringbe szálló Horváth Zsolt (hivatalosan nem elfogadva pártja támogatását) a 2010-ben szintén függetlenként indult Csepeli Istvánra leadott szavazatok döntő többségét most begyűjtötte. A Fideszben tehát a meglévő szimpatizánsokat sikerült mozgósítani, azzal viszont nem számoltak, hogy a nem elkötelezett szavazók számára a kormánypártival szemben vonzóbb választás a helyben sokkal beágyazottabb jelölt támogatása.
A szocialisták bár okkal örülhetnek, a helyi viszonyok minden bizonnyal jobban hozzájárultak Horváth Zsolt győzelméhez, mint a hangsúlytalan MSZP-támogatás. A politikai következmények ezzel együtt is túlmutatnak az adatok száraz értelmezésén. Az MSZP első jelentősebb polgármesteri posztját szerezte meg időközi választáson, aminek megfelelő kommunikálása valóban elképzelhető, hogy hangulatjavítóan hat a tagságra és a szimpatizánsokra egyaránt. Valószínűleg az is fűszerezi a szocialisták örömét, hogy olyan helyen sikerült most nyerniük, amely már a 2010-es földcsuszamlás előtt is inkább jobbra húzott.
A Fidesz számára az lehet intő jel, hogy bár a 2010-ben is aktív szavazóikat csont nélkül mozgósították, újabb választókat nem tudtak az urnákhoz szólítani – miközben az ellenfél igen. Ez minden bizonnyal megerősíti a kormánypártot az előzetes regisztráció szükségességében, megakadályozandó, hogy a kiábrándult tömegek a szocialistákban csak a kisebbik rosszat látva, végül a Fidesz ellen szavazzanak.