Előzetes regisztráció brit módra
Az előzetes regisztráció kapcsán a Fideszben gyakran hivatkoznak nemzetközi példákra. Ahogy azt már bemutattuk, a francia modellhez egyáltalán nem hasonlít a magyar kormánypárt ötlete, ezúttal pedig a brit szisztémát vizsgáljuk, ahol a népesség-nyilvántartás az állampolgárok aktív közreműködését igényli.
Nagy-Britanniában létezik előzetes regisztráció, sőt, a briteknek minden évben aktívan részt kell venniük a névjegyzék frissítésében. Általában augusztus végén postázzák nekik a paksamétát, amiben egy felhasználóbarát tájékoztatón kívül megkapják a fél perc alatt kitölthető regisztrációs lapot és az ingyenes válaszborítékot. Így történik ez ezekben a napokban is.
Az űrlap kitöltése és visszaküldése kötelező (akár ezer fontra is büntethető, aki nem teszi meg), de ez nem azt jelenti, hogy a választáson való részvétel is kötelező volna. A procedúra funkciója messze túlmutat a választásokon való regisztráción, inkább a népesség-nyilvántartás rendes éves frissítését jelenti.
Brit udvariassággal leírják, hogy aki nem regisztrál, azzal megtörténhet, hogy törlődik a névjegyzékről, ami bonyodalmakat okozhat hitelfelvétel esetén ugyanúgy, mint egy egyszerű mobiltelefon-szerződés megkötésekor. (Még egyszer: nem azokat érheti ilyen atrocitás, akik nem regisztrálnak a választáson, hanem azokat, akik egyáltalán nem küldik vissza az űrlapot.)
Fehéren-feketén ott van a tájékoztatóban, hogy aki nem regisztrál, az nem szavazhat, „ilyen egyszerű”. Ugyanakkor a brosúra nem csak fenyeget, hanem ösztönöz is, hangsúlyozva, hogy attól, hogy a kedves állampolgár most úgy érzi, nem kíván részt venni a köz ügyeiben, könnyen adódhat úgy, hogy mégis hallatni szeretné a hangját.
Az egyoldalas űrlappal tényleg pillanatok alatt végezhet az egész család: a nevek mellett csak azt kell jelölni, hogy élni kíván-e az illető a választójogával, hogy adatai kiadhatók-e kutatási és marketing célra (ez is egy olyan megoldatlan probléma Magyarországon, amit az eljárási törvénynek rendeznie kell [27. oldal]), hogy betölti-e idén a 70. életévét, és hogy levélben kíván-e szavazni. A háztartásban élő 16-17 éves állampolgárok alapadatait is meg kell adni, de ennek a soron következő választás szempontjából nincs jelentősége.
Jól látszik, hogy a brit regisztráció egész másról szól, mint amit a magyar kormány tervez. Ott már hozzászoktak ahhoz, hogy egy évben egy dokumentumot (postán, faxon vagy beszkennelve e-mailen) vissza kell juttatniuk, ami segíti a népesség-nyilvántartást és a választási névjegyzék összeállítását egyaránt. Ezzel szemben – a legfrissebb hírek szerint – nálunk az is előfordulhat, hogy csak személyesen vagy meghatalmazott útján regisztrálhatunk.
Nagy-Britannia választásra ösztönzi állampolgárait, még ha népesség-nyilvántartása igényli is az állampolgárok aktív közreműködését. A magyar kormány friss ötlete eldobná az ennél is korszerűbb, önműködő, rugalmas magyar rendszert, és egyértelműen arra játszik, hogy a kiábrándult szavazókat távol tartsa az urnáktól – más komolyan vehető indok ugyanis nem hangzott el a személyes megjelenést igénylő, jogvesztő feliratkozásra.
Thank you for some other informative blog. The place else may I am getting that type of info written in such a perfect means?
I have a project that I am just now operating on, and I’ve been on the look out for
such information.